„Човек се учи докато е жив“
Най- големият капитал на компаниите са техните служители, защото най-ценното за една компания са знанията и опита й, а те се притежават от служителите й. Ето защо е жизнено необходимо за една компания да инвестира в обучението на служителите си.
За да бъдат конкурентноспособни, организациите трябва да се развиват. Това налага необходимостта непрекъснато да поддържат високо ниво на знанията и уменията на служителите си. Фирми, или по-точно- мениджърите им, които смятат че са учили веднъж и оттук нататък знаят всичко, рано или късно стигат до положението, в което се чудят защо конкуренцията ги настига и задминава, и защо започват да отпадат от пазара. При тях с години се прилагат едни и същи практики, процеси, работни инструкции, методики, документи и др., без те да бъдат осъвременени спрямо актуалните изисквания към фирмата.
Самозабравили се мениджъри, които са автори на израза „Аз това го знам!“, на пръв поглед трудно забележимо, с години водят фирмата в „обратна“ посока, докато изведнъж не се стигне до момента, в който се питат „Какво се случи?“. При бизнеси, към които има приложими професионални стандарти или регулаторни изисквания това се случва по-бавно, тъй като самите професионални стандарти или регулаторни изисквания налагат периодично преминаване на персонала през различни обучения. Дори и с минимално влияние при някои от тях, тези задължителни обучения са положителни за професионалното развитие на служителите, а така и косвено за развитието на организацията, в която работят. При останалите фирми- поради динамиката на света и пазара, не-учещите фирми се застояват на едно (ниско) ниво и в крайна сметка отпадат доста по-бързо. А, стигне ли се до работа в условия на криза- този процес е мигновен.
Компаниите трябва да гледат стратегически на обучението (начално и продължаващо) на служителите си, така че то да не е самоцелно и извън плановете за развитие на фирмата. Дори и при най-добрите в това отношение компании, не винаги може да се отдели време и ресурс за провеждане на всички желани обучения. При по-малките компании, в които „всеки върши всичко“- това е още по-трудно. Едно е сигурно- всяка различна от обичайната, работна ситуация, извежда на преден план липсващото и неявното знание във фирмата.
Многократно повтаряната напоследък тема- „Дистанционната работа“: При цялата възможност на съвременните технологии, с помощта на които можеш дори само през телефона си да управляваш изцяло бизнеса си (е, добре де, почти изцяло), има хора, за които е нeпозната работата във виртуална среда. Има хора, които не знаят, че работата в такава среда също има своите култура и етикет- като например да се включат навреме, или да изключват микрофоните си, когато не говорят, за да не се получава микрофония, или да не присъстват на видео разговор облечени в спортно екипче в дома си и т.н.
По време на глобална криза едни фирми имат повече работа от обикновенно (може би те са най-малката група), други- по-малко, трети- изобщо нямат.
Първата група няма да я разглеждаме, защото там повишената спрямо нормалното ниво натовареност, не предполага възможност за анализи, прогнози, по-дългосрочни планове и обучения по време на кризата, а фокусът е върху това да се свърши цялата работа навреме.
За втората и най-вече за третата група фирми е препоръчително по време на криза да се фокусират именно върху обучението на служителите си.
От началото на сегашната криза (кризата с COVID-19) достатъчно много фирми и лектори пуснаха безплатни онлайн обучения (Поздравления за което!), така че Вие- мениджърите, със сигурност ще можете да изберете поне едно-две за служителите си или за Вас самите. Има и много платени, за които в момента ще получите по-ниска цена и бихте намерили свободно време предвид на по-ниската Ви заетост. Възползвайте се от всички възможности за обучение в момента. Получените знания сега, ще са Ви необходими за изграждането на съответните навици и умения, после, когато кризата отмине и се върнем към обичайната работна обстановка.
Вие, мениджърите, можете да помогнете на служителите си като прегледате социалните мрежи и специализираните онлайн платформи за обяви за подходящи обучения, и изпратите информацията до служителите си. Ако всички се запишете на дадено обучение, после ще можете да обсъдите ползите от него и как наученото да бъде приложено във Вашата фирма.
Ако някой от четящите тази статия има нещастието да работи при мениджър като този в началото на статията, е време да се замисли дали да не го „уволни“. Сами си подберете обученията и се запишете за тях. Запишете се на колкото се може повече. Ако не знаете откъде да започнете, ми пишете или звъннете и с радост ще Ви дам напътствия (при това безплатно!).
Тези, които са се готвили (обучавали са се) и преди кризата, са готови сега в кризата- малко или много, но със сигурност много по-готови от тези, които винаги са неглижирали продължаващото обучение.
Всички се надяват, че развитието на бизнесите им ще продължи и след кризата. Тогава повече от всякога ще са ни необходими нови знания и умения, или надграждане на досегашните. Но няма да има време за придобиването им, защото ще трябва да се работи!
Вие какво избирате за Вашата фирма в дългосрочен план- текучество или развитие на служителите?
Успех в бизнеса!
Бъдете здрави,
Филипа