Здравейте,
Всеки от нас е виждал симфоничен оркестър- или на живо, или по телевизията, или на видео, или ... на снимка. По-наблюдателните слушатели са забелязали, че симфоничният оркестър се характеризира със строга подредба на музикалните инструменти (разбирай на музикантите, които свирят на тях). При тази подредба цигулките са на първия ред в оркестъра, а барабаните на последния. Характерно за симфоничния оркестър е и това, че има един човек, който ръководи целия поток от звуци на отделните инструменти за да се получи тази завладяваща музикална картина, която кара слушателят да ходи пак и пак на концертите на оркестъра (някои от тях с не-много евтини билети) и да си купува записите му- този човек е Диригента. Отново по-наблюдателните слушатели са забелязали, че Диригентът винаги стои най-отпред, с лице към оркестъра, обикновено е качен на малък подиум по-високо от музикантите, не-рядко е облечен различно от тях и има тънка дълга пръчица (наречена диригентска палка), с която ръководи музикантите. Обичайно диригентът не свири на никакъв инструмент по време концерта- той само дирижира.
"Имало едно време един симфоничен оркестър. Диригентът му бил много зает човек и решил да прехвърли част от дейността си на втори диригент- решил да делегира. Видял потенциал в барабаниста, отишъл при него и му казал: „Виж, човече, много съм зает и затова от утре ще поемеш и дирижирането“, след което си тръгнал спокоен и разтоварен за останалите си задачи ...".
Дали барабанистът се е почувствал поласкан, възгордян, щастлив или уплашен от това, че точно на него са му делегирали важната дейност по дирижирането на оркестъра, няма никакво значение. При така делегираната дейност, нищо хубаво няма да се получи:
1. Дори и да има нужното образование, квалификация или опит да дирижира оркестър, основната работа на барабаниста е да свири на барабаните. Така делегираната допълнителна дейност той ще трябва да извършва паралелно с основната си. Това ще е изключително трудно, да не кажа невъзможно.
2. Диригентът-титуляр казва на останалите музиканти, че вече и барабанистът ще дирижира. След стъписването им, или може би радостта от изпълненото им неистово желание да бъдат дирижирани от барабаниста, останалите музиканти започват да питат (явно или не) „Това за колко време ще е?“ (прагматичните), „Ама, завинаги ли ще ни дирижира барабаниста?“ (тези, които не обичат промените), „Как ще стане това?“ (реалистите), „Ама, защо точно той?“ (амбициозните), „А, кой ще свири на барабаните“ (професионалистите) и т.н, и т.н.
3. Диригентът-титуляр не казва на останалите музиканти, че вече и барабанистът ще дирижира- музикантите чакат търпеливо да се заеме диригентския подиум, не обръщат внимание на диригентските жестове на барабаниста, а ако случайно го забележат, го възприемат като ексцентрик.
4. Диригентът-титуляр оставя на барабаниста да каже на останалите музиканти, че вече и той ще дирижира- от последващите чувства и реакции (явни или не) на всеки един от тях, се получава палитра от емоции.
5. Както вече споменах в началото на статията, барабанистът стои най-отзад в оркестъра (не рядко в изолирано с преграда пространство), поради което е невидим за останалите музиканти. При това разположение е без значение дали и как дирижира, защото тези, които трябва да дирижира, просто не го виждат, дори и да знаят, че той им е диригент. За да го направи видим Диригентът-титуляр може да избере някой от следните варианти:
a) премества го най-отпред и на подиум. Да де, ама така или е с гръб към музикантите, или е с гръб към публиката, като при всички случаи големият размер на перкусионната секция (лаишки казано „барабаните“) и изолираното с прегради пространство закриват голяма част от видимостта на останалите музиканти и публиката към диригента-барабанист. Може би по-важното в случая е, че не всички музиканти го виждат.
b) оставя си подредбата на инструментите (и на музикантите) в оркестъра такава, каквато си е- барабанистът е най-отзад, а всички останали музиканти са с гръб към него и с лице към публиката и празния диригентски подиум. Отново е без значение дали и как дирижира барабаниста, защото тези, които трябва да дирижира, просто не го виждат, дори и да знаят, че той им е диригент.
c) оставя си подредбата на инструментите (и на музикантите) в оркестъра такава, каквато си е- барабанистът е най-отзад, но всички останали музиканти са обърнати с лице към него и с гръб към публиката. Понеже отново барабанистът почти не се вижда зад барабаните, част от музикантите се надигат за да видят дали и как дирижира той, или от време на време барабаниста излиза отстрани на барабаните за да видят останалите музиканти как дирижира той.
Някои от музикантите в оркестъра може и да приемат по-равнодушно ситуацията с невидимия диригент-барабанист, и ще си свирят както си могат, без дирижирането му. Други може да приемат ситуацията като предизвикателство и да се втурнат в справянето с нея като се преместят на друго място на сцената или стават и се разхождат по време на изпълнението си за да поглеждат от време на време как дирижира барабаниста. Трети може да откажат да свирят.
При така направенето делегиране може и да му се получи на оркестъра, но по-скоро няма.
Затова е важно, когато мениджърът делегира дейност, да отдели внимание на следните моменти:
1. Да определи кой ще е „Диригент“ като съобрази компетентността му (дали може да изпълнява делегираната дейност) и сегашната му ангажираност (дали може да изпълнява делегираната дейност заедно със сегашната си дейност).
2. Да му разясни новите отговорности.
3. Да направи възможна неговата "видимост" от всички служители (те да знаят, че има нов Диригент, с делегирани права за Диригент).
4. Да го „качи на малкия подиум, да го облече различно и да му даде тънката дълга пръчица (диригентската палка)“ (да му осигури необходимите ресурси за изпълнение на делегираната дейност).
5. Да определи срока за изпълнение на делегираната дейност- дали е за постоянно или за определен период от време (по заместване).
6. Да напътства и мотивира делегирания да изпълнява новата дейност.
7. Да контролира. Отговорността за изпълнението на делегираната дейност си остава на този, който я делегира.
Очаквайте „ДЕЛЕГИРАНЕ, Част 2- за напреднали мениджъри“.