Здравейте,
Тази седмица кажете "Благодаря!".
Кажете, пред всички, "Благодаря!" на тези служители, които го заслужават. И веднага след това се обосновете защо. Например, защото при изпълнение на задачите си са постигнали желаните резултати; защото са изпълнили задачата по иновативен начин; защото са работили в екип, когато задачата го е изисквала; защото не са работили в екип, когато задачата не го е изисквала; защото са изпълнили нормата; защото са преизпълнили нормата; и т.н. Бъдете обстоятелствени, но и конкретни. Основавайте се на факти и данни, но и на малко емоции. Превърнете (може и с моя помощ) начина на работа на тези служители в "добри практики" във фирмата Ви. Казвайки "Благодаря!", показвате на служителите си, че Ви е грижа за тях, и че цените техните усилия. Не можете да си представите какъв потенциал ще отключите в екипа си. Благодарността върши чудеса!
Кажете, но не пред всички, "Благодаря!", на тези служители, които не са се справили със задачите си според очакваните резултати. Защо? Защото така са Ви насочили вниманието, че има нещо, което трябва да се подобри в представянето им. Дали е липса на определена компетентност, дали е проблем в личния живот (все пак всички имаме и личен живот!), дали е демотивираност, дали е прекалена мотивираност, дали е неспособност за работа в екип, дали е неспособност за самостоятелна работа, дали е здравословен проблем (Не дай боже!), ще трябва да установите сами (както и с моя помощ). При всички случаи слабото представяне в един или повече служители трябва да Ви насочи вниманието, че имате проблем. Отново се обосновете ясно и конкретно защо казвате "Благодаря!". Например, защото не са изпълнили нормата; защото не са работили в екип, когато задачата го е изисквала; защото са работили в екип, когато задачата не го е изисквала; защото не са се справили със задачата до крайния срок; защото са прехвърлили изпълнението на задачата на друг; и т.н. Основавайте се на факти и данни, но не и на емоции. Тук е много важно да не се основавате на факти и данни от един единствен случай- все пак всички имаме лош ден! Преценете ситуацията от всички гледни точки и дайте градивна обратна връзка.
И поменете: "Блага дума - железни врати отваря!" (народна поговорка)
Успех в бизнеса!
Филипа
Следваща статия ->
Публикацията е част от електронния бюлетин на АММА КОНСУЛТ ЕООД, който излиза веднъж на две седмици. Ако Ви е харесала, можете да се абонирате за него като попълните формата по-долу.